download datoteka:

Foto tečajevi

Fotoklub Zagreb organizira razne tečajeve i fotoradionice iz raznih područja fotografije
Trenutno u ponudi imamo:

Osnovni tečaj digitalne fotografije (Digitalna fotografija 1)
Napredni tečaj digitalne fotografije (Digitalna fotografija 2)

Voditelj: Vladimir Šimunić, prof. fotografije

Photoshop tajne vrhunskog majstora:
Osnovni Photoshop
Napredni Photoshop

Voditelj: Krešimir Pletikosa
telefon: 01/ 4833-359

TEČAJ: OSNOVE DIGITALNE FOTOGRAFIJE (Digitalna fotografija 1)

Tečaj "Osnove digitalne fotografije" daje polaznicima osnovna teorijska znanja i njihovu praktičnu primjenu u području digitalne fotografije.
Zadaće tečaja:

- upoznati polaznike sa suvremenim uređajima i procesima u digitalnoj fotografiji
- razvijanje vještina i samostalnosti u primjeni tehničkih pomagala
- razvijanje kreativnih sposobnosti

Materijalni uvjeti:

Za aktivno sudjelovanje u tečaju i kvalitetno praćenje nastavnih sadržaja, poželjno je da kandidati raspolažu vlastitom fotoopremom.

Prvi dio tečaja odnosi se na tehnički dio fotografskog stvaralaštva, pa su i sadržaji više vezani uz fotoopremu i pribor - vrste fotoaparata, objektivi, mediji za pohranu, itd. Nakon toga slijedi upoznavanje i rad s digitalnim fotoaparatom, a tečaj se pretvara u foto radionicu u kojoj polaznici rješavaju jednostavnije fotografske zadaće. U završnom dijelu tečaja polaznici već samostalno snimaju.
Tečaj završava analizom i projekcijom snimljenog materijala.

Nastavni sadržaji koje tečaj obrađuje:

1. Kratka povijest fotografije - Camera obscura, Dagerotipija, Talbotipija
2. Pojmovi digitalnog zapisa , razlike između analogne i digitalne fotografije
3. Elementi digitalne fotografije, formati za zapisivanje i obradu
4. Princip rada i osnovni dijelovi digitalnog fotoaparata
5. Formati i vrste senzora, mediji za pohranu digitalnih fotografija
6. Objektivi, žarišna udaljenost i vidni kut, dubinska oštrina, svjetlosna jakost
7. Postavke digitalnog fotoaparata i rad s bljeskalicom, autofokus
8. Svjetlomjeri, mjerenje svjetla i određivanje ekspozicije
9. Reflektirano i upadno svjetlo, podekspozicija - preekspozicija, histogram.
10. Kompozicija, ideja i likovnost, analiza snimljenih fotografija

Voditelj tečaja: Vladimir Šimunić, prof. fotografije

Trajanje tečaja:  16 školskih sati (2×tjedno po 2 školska sata - ukupno  4 tjedna)

telefon: 01/ 4833-359

NAPREDNI TEČAJ DIGITALNE FOTOGRAFIJE (Digitalna fotografija 2)

Napredni tečaj digitalne fotografije namijenjen je prvenstveno polaznicima koji su uspješno završili početni tečaj digitalne fotografije, odnosno onim kandidatima koji su već ovladali osnovnim znanjima i vještinama iz područja digitalne fotografije.

Zadaće tečaja:

Na naprednom tečaju digitalne fotografije polaznici će se steći znanja o različitim granama fotografskog stvaralaštva i tehnikama snimanja, te upoznati moderne fotografske uređaje i pribor.

Materijalni uvjeti:

Za aktivno sudjelovanje u tečaju i kvalitetno praćenje nastavnih sadržaja, poželjno je da kandidati raspolažu vlastitim digitalnim fotoaparatom više amaterske ili poluprofesionalne klase.

Nastavni sadržaji koje tečaj obrađuje:

1. Planovi i kutovi snimanja
2. Kvaliteta svjetla, rasvjeta
3. Snimanje portreta
4. Snimanje krajolika
5. Snimanje reportaža
6. Snimanje iz blizine (makro snimci)
7. Noćni snimci
8. Sportski snimci
9. Snimanje arhitekture
10. Kompozicija, ideja i likovnost, analiza snimljenih fotografija

Voditelj tečaja: Vladimir Šimunić, prof. fotografije

Osnovni Photoshop

Upoznajte Photoshop, program kojim ćete vaše digitalne fotografije učiniti boljima. Kroz praktične primjere upoznajte alate za selektiranje, bojanje ili retuširanje. Otkrijte mogućnosti koje vam pružaju palete kod rada sa slojevima, kanalima ili akcijama... Uz pomoć izbornika saznajte koje ćete naredbe pozivati kada želite urediti  veličinu dokumenta, promijeniti tonsku vrijednost ili neki drugi parametar kako bi iz vaše fotografije izvukli maksimum.

Napredni Photoshop

Ne moramo vam objašnjavati kako selektirati određeni dio fotografije i na njemu promijeniti boju? Onda je za vas idealan napredni tečaj Photoshopa, u kojem ćete kroz puno praktičnih primjera izbrusiti svoje vještine i otkriti male tajne koje Photoshop skriva. U naprednom Photoshopu proći ćete sve što trebate znati da uredite snimljeni portret, kako pravilno izoštravati ili ukloniti šum sa fotografija, napraviti preciznu montažu ili kreirati HDR fotografiju. Posvetit ćemo se i kreativnim mogućnostima koje nam Photoshop pruža, pa ćemo tako našim fotografijama dodati kišu, snijeg ili maglu. Uz sve to, otkriti ćemo vam i male tajne u radu sa više fotografija, a sve kako bi vaš krajnji rezultat bile fotografije koje ćete sa veseljem pokazivati.​

Voditelj: Krešimir Pletikosa
Trajanje (svakog tečaja): 20 sati (2×tjedno po 2 školska sata -  5 tjedana)