Predavanje Ivica Kiš – Camera obscura

Poštovani ,

Pozivamo vas u utorak 7.5.2024 u Fotoklub Zagreb na zanimljivo predavanje našeg poznatog fotografa Ivice Kiša na temu Camera obscura i stare fotografske tehnike

ukratko o predavanju:

Čemu kamera opskura? Čemu ta primitivna naprava u ovom vremenu digitalne fotografije!?
Čemu gubiti vrijeme na to što je pradavna prošlost i već davno nadiđeno, novim i efikasnijim?
Camera obscura je pramajka svih vrsta kamera i foto aparata, tehnička i kulturna baština ove civilizacije.
Ako ova civilizacija želi opstati bez poštivanja korijenja iz kojeg je izrasla, tada je u zabludi.
Bavljenje kamerom obscurom nije gubljenje vremena nego NADOKNAĐIVANJE IZGUBLJENOG VREMENA u kojem je kamera obscura zapostavljana (i gotovo posve zaboravljena), a u kojem je (među) vremenu nastao niz novih foto -materijala, tehnika, metoda i tehnologija koje još nikada nisu bile upotrebljene kamerom obscurom.

Onima koji to shvate (ili samo osjete), pa se upuste u istraživanje, otvaraju se neslućene mogućnosti kreacija u kojima mogu nastati do sada još nikada ostvareni radovi.

Isto to važi i za konstrukcije novih tipova kamera opskura kojima se ta paleta novih mogućnosti još više proširuje.

Hrvoje Mahović